Mais möödus 95 aastat Ellamaa elektrijaama käivitamisest

Eesti üks kaunimaid tööstushooneid, 1923. aastal valminud Ellamaa elektrijaama käikulaskmisest möödus tänavu 9. mail 95 aastat.

Arhitekt Aleksandr Vladovski poolt projekteeritud esindusliku ja monumentaalse neostiili sugemetega tööstushoone kohta kirjutas kunstiajaloolane Leo Gens 1996. aastal ilmunud kogumikus "Vana Tallinn" järgmist:

"Väga populaarne oli paekivi ja tellise kombineerimine; tellisest raamid piirasid petiknišše, levisid punasest tellisest sillused ja vertikaalsed ning horisontaalsed vööd või vahekarniisid. See suund kulmineerus A. Vladovski projekti järgi 1923. aastal valminud tagasihoidlike mõõtmetega Ellamaa elektrijaama arhitektuuris, kus paepindade ja tellisdekoori kombinatsioon otse hämmastab omavormide ja profiilide mitmekesisusega.

Eesti Vabariigi algusaastatel Riigi Turbatööstuse ettevõtmisel rajatud elektrijaama eesmärgiks oli esialgu kohaliku turbatööstuse vajaduste rahuldamine, aga peagi rajati liinid ka Haapsaluni ja Tallinnani. Ellamaa elektrijaam lõpetas töö 1966. aastal.

Tänapäeval asub restaureeritud Ellamaa elektrijaamas MOMU Mootorispordi muuseum, mis avati ametlikult tänavu 6. aprillil FIA presidendi Jean Todti osavõtul.

Fotod: MOMU Mootorispordi muuseumi arhiiv ja Sergei Zjuganov