Austati autoelu kajastajaid

Autokirjanike Gildi aastaauhindade võitjad grupipildil.

   9. detsembril toimus Briti Kuningliku Autoklubi (RAC) majas Pall Mallil Londonis taas Autokirjanike Gildi (GMW) pidulik õhtusöök ja aastaauhindade üleandmine. Sellealastest liitudest kahtlemata maailma noobleim, on tema üritustel muidugi ka etikett aus. Härrad ilmusid ristlipsustatult, daamidelt õhtukleite siiski ei nõutud.

 Jagamisele läks 22 auhinda koguväärtusega üle 25 000 naelsterlingi ehk ligemale 470 tuhat krooni. Loovisikutele lisaks antakse igal aastal auhinnad ka parimale lootustandvale võidusõitjale neljal ja kahel rattal, Gildi presidendi auhind on sageli aga midagi elutööpreemia taolist. Selle saab isik, kes on autonduse vallas midagi jäävalt suurt korda saatnud.  

 Tänavu pälvis mainitud auhinna sir Stirling Moss, kes oma ränga avarii tõttu paraku lühikeseks jäänud karjääri jooksul võistles 529 korral ja võitis 212 sõitu, vormel 1-s sai ta aga 66 stardist 16 võitu ja 24 muud poodiumikohta. Võidusõitjakarjäär lõppenud, algas tal kohe teine elu nõustajana ja lausa riigi mitteametliku suursaadikuna autonduse alal.

 Sir Stiling peab seda auametit väsimatult ka oma 82. eluaastal, süstides tuhandetesse noortesse huvi võidusõidu ja tehnika vastu. On palju asjatundjad, kes peavad teda muide parimaks universaalsete võimetega võidusõitjaks kõigil aegadel.

 Aasta parima autovõidusõitja auhinna sai Nick Tandy ja parima mootorratturi oma Leon Haslam.

  Kirjameestele ja fotograafidele jagatavate auhindade taga on niiöelda huvigruppide esindajad. Parimat veokiajakirjanikku aitab esile tõsta diisliehitaja Cummins, klassikalistest sõidukitest kirjutajat oksjonifirma RM Auctions ja uutes meediates silma paistnud kirjameest (või –naist) tuntuim profisait Newspress. Audi Photographic rahastab fotokunstnike auhindu, aga üleriigiline autoassotsiatsioon AA auto ja loodushoiu probleeme käsitlevate tööde eest välja antavat. Meediafirma Automotive PR premeerib autokasutaja elu-olu sisukaimalt avavat kirjutist, Mitsubishi väärtustab kohalikes lehtedes töötavate autoajakirjanike tööd, aga Škoda importöör Suurbritannias annab välja auhinna parima disainialase artikli eest. Tänavu võitis ajakirja Classic Cars asetoimetaja Mike Goodbun koguni kaks auhinda, RM Auctionsi ja Škoda oma. Mõeldake ka järelkasvule. Suurbritannia ajakirjanikele mõeldud infosait Headlineauto tõstab oma auhinnaga esile algajate autoajakirjanike tööd.

 Gildi sekretärile Chris Adamsonile tänu peoõhtul ette loetud tekstide eest, mida ülevaate koostamisel kasutasime.

Margus-Hans Kuuse