Seitse emotsiooni Laitse ralli GP-lt

  Juunikuu esimesel nädalavahetusel toimus Laitse rallirajal järjekordne GP võistlus, mida sel aastal kaunistas eeskätt legendaarsete ralliässade osavõtt. Kuna võistluste tehniliste protokollidega saab igaüks tutvuda ka Laitse Rallypargi kodulehel ja telemeediaski on sest võistlusest juba pikalt juttu olnud, võtsime Automobilia kodulehel nõuks vahendada vaid emotsioone. Siin need on.

Esimene emotsioon

   Silmitsedes loodetud osavõtjate nimekirja, hakkas kahtluseuss hinge pugema. Nonoh, et kunagine WRC-sarja maailmameister Stig Blomqvist suvatseb nüüd Uus-Meremaalt, kus ta praegu põhiliselt elab, mingisse väiksesse Eestisse tulla? Ja endise NLiidu rallilegend Stasis Brundza, kes teadupärast ka pika palumise peale selliseid afääre ette ei võtvat, tuleb samuti? Uskumatu! Nojah, tegelikult piisanuks ju publiku kohalemeelitamiseks ka meie endi lähiajaloo suurustest, aga Laitse RallyPargi rajajad vennad Suvemaad on ennegi tõestanud, et nad on perfektsionistid, kes millegi suhteliselt igapäevasega ei lepi. Ehkki igapäevasus polnuks juba seegi, kui „puškasse“ elik tõelisesse Lada-nimelisse „raketti“ tehasemärgistusega VFTS, istunuks üheksainsaks kammbäkk-võistluseks trobikond kunagisi kohalikke ralliässasid, kellest mõni pole vist juba paarkümmend aastat Lada rooli peos hoidnud. Aga reedel, päev enne võidusõiduhuviliste kirgi kütvat Laitse GP-d, on kõik tulla lubanud mehed proovisõiduks ja rajaga tutvumiseks kohal. Ma ei tea, kui palju kohalikud ralliässad pärast tegevsportlase karjääri lõppu omavahel suhelnud on, aga meeste jällenägemisrõõm tundub olevat ehe. Siin nad nüüd olidki – 58ne Raido Rüütel (kahekordne ralli EM-i etapivõitja omas klassis, paljukordne Eesti meister ja NL meistrivõistluste medalist), NL meistrivõistlustelt eestlastest enim medaleid korjanud igavesti noor Hardi Mets, nende kõrval sotsmaade karikavõitja, mainekal Tuhande järve rallil klassivõidu saavutanud ning legendaarsel Pariis-Dakaril omas klassis esikolmikusse mahtunud 59aastane Joel Tammeka, siis kahekordne NL meister ning MM-etapi teine Ilmar Raissar, eelnimetatuist vaid pisut noorem kahekordne Euroopa meister bagidel Jaanus Ligur...Siis saabuvad luksuslikul maasturil vennad Bolšihhid, paljukordse NL meistrivõistluste medalimehed, kelle osavõtuta kunagistel ralli hiilgeaegadel ei möödunud Eestimaal vist ükski tõsisem võistlus. Silmis seesama kunagisest tuttav murdjapilk, ainult paljak pealael väheke laienenud... Kas Brundza ja Blomqvist ikka tulevad? Teadjamad ütlevad, et mehed on juba Tallinnas. Ja varsti nad saabuvadki. Ainsatena naissoost saatjatega. Keegi ei anna täpsemat infot, kas ikka naistega või saatjatega. Täpsustama ei tihata minna. Esmaspäevastest lehtedest saab lugeda, et ikka naistega, ent vaevalt ükski lehemees seda täpsemalt uuris...Ainult vaieldamatult Eestimaa täpseim ja teadjaim autospordistatistik Aare Arula ütleb, et Brundza saatja on ralliradadel endine tuntud tegija kaardilugeja rollis. Vähemalt see siis kindel. Vaieldamatu kuninga seisuses ei tunne ässadest end keegi. Mehed on sõbralikud, tagasihoidlikud.Ei punni vastu niisama jutuajamisele ega autogrammide jagamisele. Ilmselt oli mõnikümmend aastat tagasi rallimaailma tippseltskonnas kõik teisiti, kui käesoleva millenniumi algul.

Teine emotsioon

   Laitse paarisrajaga tehakse esimest tutvust BMW-dega. Ikkagi väheke tuttavlikuma käiguvahetusega käe soojaks saamisel. Ülitäpset käiguvahetust nõudvad, käike justkui „sisse imevad“ „puškad“ on ka sealsamas, ent keegi ässadest nende rooli väga ei kipugi. Istutakse küll sisse, Blomqvist saab VFTS-i kapoti alla piiludes esimese üllatusemotsiooni. Tammeka muretseb, kas ta ikka piloodiistmesse ära mahub, sest aastad ei muuda teadupärast mitte vaid näokuju, aga ka kehakaalu. Seppo Hannukaineni kommentaaridest näib õhkuvat vaid nostalgilisi meenutusi kunagise B-rühma aadressil...Siis asutakse rada proovima. Näib, et mehed pole kunagistest oskustest midagi märkimisväärset kaotanud. Rajaservi lihvitakse äärmiselt oskuslikult ning kurvitehnikat on lausa lust jälgida. Ainult Brundza võtab asja rahulikumalt, ei pane esimese proovi ajaks kiivritki pähe ning valitud tempogi näib sobivat justkui „õlle järele sõiduks“, nagu kommenteeritakse pealtvaatajate ridades. Ligur, legendidest noorim, ei häbene kohe maksimaalselt gaasi anda. Brundza vaatab Liguri sõitu vaikselt eemalt ja tõstab tunnustavalt pöidla. „Suurepärane kurvitehnika!“ kommenteerib Leedu rallilegend ja leedukatest suurima antiikautode kollektsiooni omanik. Paneb siis ka ise kiivri pähe ja näitab kohe hoopis teisest klassist sõitu. Nakatav võistluspisik leitakse kibekähku üles.Laupäevane pärisvõistlus tuleb põnev, on kindel mis kindel. Justkui äsjamõeldu kinnituseks üritab üks Bolšihhi-vennastest riskipiiril sõites proovi-Ladast viimast võtta ja lõpetab rajalt väljasõiduga. Kui lõõtsaks sõidetud parema esinurgaga Ladat garaaži lohistatakse, muigab Siimo Suvemaa natuke hapult ja ütleb, et mehaanikupoisid jäävad täna vist unetundideta. Õnn, et niigi läks. Kindel on vaid see, et rallilegendid on hirmsalt tahtmist täis, aga kas käsi roostes või mitte, selgub alles järgmisel päeval.

Kolmas emotsioon

   Laupäev algab varakult. Juba pärast kaheksat keeb boksialal vilgas elu. Rallilegendid saabuvad üksteise järel võistluspaika. Ja loomulikult ka tänased ässad. Suurem osa pealtvaatajaist on kohal juba enne võistluste algust. On, mida vaadata. Uudistada saab Brundza legendaarset ralliautot ja ka teisi rallisõidukeid, Üllar Suvemaa suurepärast vanaautokollektsiooni ning loomulikult killukest elavast ralliajaloost bokside vahel. Motospordiajakirjanik Aare Arula tormab, mikrofon käes ja operaator sabas, ühe ässa juurest teise juurde ning talletab tuleviku tarbeks vaieldamatult ülipõnevat ralliajalugu. Ajalugu järjekordse DVD näol ilmub ilmselt juba suve esimesel poolel. Varsti rivistuvad kõik GP-l osalejad peatribüüni ette defileele, et võistlused nagu kord ja kohus avada. Üllar Suvemaa paneb igivanale, ent äärmiselt heas korras Ford T-le hääled sisse, võtab kaks legendaarsemat legendi – Blomqvisti ja Brundza – peale ning sõidab samuti peatribüüni ette. Pealtvaatajate emotsioonid on laes. Uskumatu on tõeks saanud.  Ilm on ilus ja VIP-ruumis jagatakse tasuta õlut ning siidrit. Jumalik!

Neljas emotsioon

  Loomulikult on kõik võistlussõidud erakordselt põnevad. Küllaga on küsimusi ülal: mida suudab endiselt väge täis eelmise aasta absoluutne võitja Pohl? Kumb on täna teravama jalaga – kas Saluri või Popov? Kas legendid saavad ka kuidagi tänastele ässadele vastu? Missugune on Blomqvisti ja Brundza minek? Varsti saavad need küsimused vastuse. Eelsõitudes selgitatakse iga masinaklassi (nelikveolised, esiveolised ja tagaveolised) kaks kiiremat, kes siis lõpuks omavahel bagidega peetavasse absoluutfinaali pääseja selgitavad. Rahvas juubeldab, kui Raido Rüütel legendpaaride esimeses sõidus Brundzat võidab. Omal ajal päris rallirajal ei juhtunud seda just tihti. Brundza mainib tagasihoidlikult, et autod ikka päris võrdsed ei ole ning kui paarilised omavahel pärast sõiduriistade vahetust teistki korda kokku lähevad, saab näha, kes tegelikult kõvem on. Mees ilmselt teab, mis räägib. Teise sõidu võidab Brundza pikalt ja saavutab VFTS-idega peetavas legendide võistluses igati korraliku kuuenda koha. Bolšihhid on pärast eilset äpardust ülimalt ettevaatlikud ja suuri kiirusi ei näita. Mida teeb ainus maailmameister seltskonnas – Stig Blomqvist? Blomqvist veedab sõitude vaheajal oma kaaslasega mõnusasti aega VIP-baaris, kus ta kaaslanna üritab mitmel korral asjatult ralliässa vee ja enda siidri eest tasuda, kuid arusaamatul kombel talt raha ei küsitagi! Astun ligi ja pärin ilmameistri võistlusemotsioonide järele. Blomqvist kehitab õlgu ja mainib, et võistlus nagu iga teinegi. Kuuldavasti hoidvat vanahärra endiselt kätt soojas, võisteldes taolistel legendide võistlustel kolm-neli korda aastas vähemalt. „Viimati osalesin Inglismaal mõned kuud tagasi,“ mainib ta. Ja kuidas raja ning korralduspoolega rahule võib jääda? Eksmaailmameister tõstab tunnustavalt pöidla – super! Kas esmakordselt Ladasse istuda kuidagi harjumatu pole? Muidugi, aga auto on auto ja füüsikaseadused ning kurvitehnika sellest ei muutu, on härrasmees stoiliselt rahulik. Mul on tunne, et elaval kogemustepagasil polegi närve. Mõni teine oleks sellises miljöös rahurikkujast ajakirjaniku ammu Kuu peale saatnud. Blomqvist on aga vana rahu ise. Vaid korraks ilmub ta näole naeratus, kui pärin tema lemmikauto järele. Audi, on kindel vastus. Ja põhiliselt Audiga teeb ta ka oma igapäevasõidud, saan lõpuks teada. Kes täna Ladade ja bagidega võidab? Taas kehitab vanahärra õlgu, tundub, et temal on sest võistlussituatsioonist absoluutselt kama kaks. Ja varsti on ta taas rajal. Teises sõidus näitab mees sellist klassi, et võtab järjekordse kindla sõiduvõidu ning jääb temale tundmatu Ladaga kihutades pea viisteist aastat nooremale Ligurile legendide koguarvestuses alla vaid 0,2 sekundiga. Hämmastav! Raido Rüütel kommenteerib kõrvalt: „Meie siin sõidame mustalt, ikka lipsab ringi peale kaks-kolm viga sisse, aga see mees sõidab äärmiselt puhtalt! Talle nagu aastad ei loekski.“ Teised sõidavad ka. Aga just kunagised ralliässad krutivad pinget.

Viies emotsioon

   Vahepeal pakuvad pealtvaatajatele tugevasti närvikõdi supermoto-sõitjad. Natuke vähem tantsutüdrukud. Ja tänaste rallisõitjate jõuproovid, kus teinekord eraldab võitjat kaotajast vähem kui pool autopikkust, on ka ikkagi igati kaasaelamist väärt. Legendidest pääsevadki siis poolfinaali mees-mehe vastu Ligur ja Blomqvist. Edasi bagidega peetavasse finaali pääseb vaid iga masinaklassi võitja. Hetkeks tundub, et põnevus on selleks korraks läbi. Vaevalt Blomqvist nüüd Ligurile vastu saab, kes VFTS-iga ju viimaste aegadeni rohkem kui tuttav. Pealegi kõvasti noorem. Ja mis bagiässal Liguril viga seejärel kõikide ülejäänud klasside võitjaid finaalis loputada! Küsimärk jääb siiski esialgu õhku rippuma – ikkagi maailmameister kahekordse Euroopa meistri vastu. Aga tiitlid ei maksa täna midagi, on juba korduvalt Laitse rajal tõestatud. Finaalipääsu pärast heideldakse viimse veretilgani. Mullune absoluutne võitja Renee Pohl üritab ülipõnevas duellis enne viimast kurvi võimatut ja keerab oma punase bemmi üle katuse. Tribüünidel olevad bemmimehed nutavad. Pohl ise pääseb terve nahaga. Lõpuks ometi saab ka vrakitransportöör oma olemasolu õigustada. Legendide otsustavaks sõiduks VFTS-id loositakse. Blomqvist saab punase, Ligur valge. Eelnevates sõitudes on küll mõlema sõiduriistaga võidetud, aga Brundza kommentaar ei lähe meelest – punane on vist ikka natuke parem. Kui mehed on võrdsed, otsustab tehnika. Kurv kurvilt läbivad kahekordne Euroopa meister ja ühekordne maailmameister rada üsna võrdselt. Kumbki ei eksi. Finišis on napilt ees maailmameister. Pinge jõuab haripunkti. Nõrganärvilisemad larbivad VIP-ruumis tasuta õlut ja siidrit. Äsja sõidu võitnud Blomqvisti näos ei liigu ükski lihas. Mida suudab ta finaalis tundmatu bagiga endast rohkem kui poole nooremate konkurentide vastu, kellest mõnigi olevat Laitse GP-le ja Hans Rüütli igavesti rändavale rändkarikale ning rikkalikule auhinnalauale mõeldes usinalt ka bagisõitu harjutanud. Raido Rüütel ütleb kõrvalt justkui muuseas: „ Blomqvist on ka bagiga sõitnud.“ Kus, millal ja kui palju – ei tea keegi.

Kuues emotsioon

   Kuues emotsioon on suhteliselt värvivaene. Blomqvist saab juba stardist hästi minema, sõidab ringe bagiga sama kindlalt kui ilmselt ükskõik millise teise liikuriga, ekskavaatorid ja kardid kaasa arvatud, ei eksi kordagi ning võtab absoluutvõidu. Maailmameister on jäänud maailmameistriks. Meie mehed tagapool spinnavad, kobistavad ja kaotavad kindlalt. Õhku jääb vaid üks küsimus. Milline olnuks järjestus siis, kui bagidel saanuks teineteise vastu astuda Blomqvist ja Ligur?

Seitsmes emotsioon

   Autasustamine toimub vist vaid loetud sekundeid pärast finaalsõidu lõppu. Raido Rüütel esitab kõrval küsimuse, mis vastust ei nõua: „Kas oleks keegi oodanud sellele võistlusele veel ilusamat lõppu?“ Võitjad on rahul tohutu koguse auhinnanänniga. Üllar Suvemaa ulatab Stig Blomqvistile tuhande eurose tšeki ja skulptor Tauno Kangro valmistatud karika, Grand Prix 2010 Legends Best of the Best. Hans Rüütli rändkarikas antakse samuti ilmameistri kätte. „Nüüd saab sellele graveerida ka maailmameistri nime,“ ütleb kunagise rallilegendi poeg Raido. Tribüünid tühjenevad. Emotsiooniderohke laupäev saab pikapeale otsa. Sealsamas toimub ka lõpubankett tortide, kringlite ja tänusõnadega. Rallilegendid on liigutatud. Raido Rüütel ütleb äsja olevat isalt kusagilt teispoolsusest sõnumi saanud. Ta olnud päevaga ülimalt rahul.

Mati Laos

Lisapilte Galerii: Laitse ralli GP 2010