Rekordimees on surnud

  Arvukad Volvo margi austajad – ja mitte ainult nemad – olid viimasel kahekümnel aastal harjunud sellega, et aegajalt anti teada ameeriklase Irv Gordoni järjekordsest suurtulemusest sõiduautode läbisõidu alal. Nüüd saime teate, et Guinnessi rekordi omanik suri 77aastasena.

  Oma Volvo P1800S-i soetas tollal Huntingtonis (New York) elanud õppejõud niiöelda afekti seisundis, kui tema väliselt küll ilus teise põlve Chevrolet Corvair pärast diileri juurest lahkumist nelja kvartali kaugusel edasi sõitmast keeldus. Siis sammus ta Volvo esindussse. 4150 dollarit maksnud sportlik kupee oli talle küll kallivõitu, aga meeldis väga. Isa laenas puuduva summa ja päev hiljem oligi ta Volvo omanik. Millega sõitis surmani, nagu me nüüd teame.

  Auto töötas eeskujulikult. Kui läbitud oli 250 000 miili (402 336 km) ja vähimatki polnud juhtunud, kirjutas ta firmale tänukirja ja sai lühikese viisaka vastuse. Ta teatas importöörile ka poole miljoni ja miljoni miili edukat läbimisest. Viimasel puhul kingiti talle kupeemudel 780, millega Gordon läbis ligemale 735 tuhat kilomeetrit ja siis ära müüs.

  Oma esimese Guinnessi maailmarekordini jõudis õpetaja kakskümmend aastat tagasi, kui läbitud oli 2,72 miljonit kilomeetrit. Mootor remonditi esimest korda pärast 1,1 miljoni kilomeetri läbimist, kuigi tungivat põhjust selleks polnud. Korrati seda 2009. aastal. Kere vajas ühel puhul remonti, kui ta saatis auto Vegasesse SEMA näitusele ja veofirma sellega hooletult ringi käis. Sestpeale ei usaldanud mees oma reliikviat enam mitte kellelegi.

  3 miljoni miilini jõudis auto 2013. aasta 18 septembri pärastlõunal. Tänavu mais oli jõutud 3 250 257 miilini elik 5 230 782 km-ni. Uuemaid ülestähendused pole teada. Uskumatu tulemus saavutati auto fanaatilisele hooldamisele pühendunud omaniku sihikindluse varal. Meil puuduvad kahjuks andmed selle kohta, kui palju Irv Gordon viie kümendi vältel, mis eeldanuks tavakasutaja puhul vähemalt tosina uue auto soetamist, raha kokku hoidis. Aga olgem ausad – millisele margile, Volvo kaasa arvatud, meeldiks, kui me kõik hakkaksime Gordoniteks. R.I.P., suur autoentusiast!